Share on Tumblr
| Yorumları Göster (0)

Aile / Üniversite kapısını açan 8 altın anahtar >>
0

YGS Sınavında Başarılı Olmanız İçin Yapmanız Gerekenler

2 milyon 46 bin 19 adayın üniversite kapısını açmak için girecekleri YGS sınavı 15 Mart Pazar günü yapılacak. Notunuzun %35-40'ını etkileyecek olan sınav için uzun soluklu maratonda gerekenleri yaptıysanız ve çalıştıysanız başarılı olmamanız için herhangi bir neden yok demektir ancak aşırı stres motivasyonunuzu dolaylı olarak da sonuçlarınızı etkileyebilir.  Fem Yayınları Rehberlik Koordinatörü Faruk Ardıç Pazar günü sınava girecek olan öğrencilerin daha başarılı olmaları için üniversite kapısını açabilecek 8 altın kuralı sıraladı:

1. Adım: Sınav öncesi son gün ne yapmalıyım?
 
Sınav öncesindeki günde kaygı düzeyi artırdığını ifade eden Faruk Ardıç, son gün ders çalışarak değil dinlenerek geçirmek diye hatırlatarak şöyle konuştu.  ‘ Sınav salonunuzu daha önce görmediyseniz mutlaka görün. Bu sizi psikolojik olarak sınava hazırlayacaktır. Ağır sporlardan kaçınmalısınız ancak rahat bir şekilde gezebilir, arkadaşlarınızla hoş sohbet edebilirsiniz. Akşam yemeğinde sizi rahatsız etmeyecek hafif şeyler yemenizi tavsiye ederim. Ayrıca çok erken ya da çok geç değil zamanında uyumalısınız. Akşam sınavda yanınızda olması gereken belgeleri hazırlayıp bir zarfa yerleştirip hazırlamalısınız. Sınavdan bir gece uykunuz gelmez diye endişe etmeyin,  çünkü bu durum sizin başarınız olumsuz etkilemez.’
 
2. Adım: Sınav sabahı ne yapmalıyım?

Bir gün önce yeterince dinlenmek size olumlu bir hava oluşturacaktır diye konuşan Faruk Ardıç,  ‘Sınav günü kalkış saatinizi; kahvaltı, sınav hazırlığı ve sınav yerine ulaşım sürenize göre ayarlamalısınız. Mutlaka kahvaltı yapmalısınız. Ancak kahvaltınızın fazla sulu olmamasına ve glikoz içerikli olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederim. Bir gece önceden hazırladığınız belgeleri evden çıkmadan kontrol etmekte fayda var. Ayrıca kıyafetlerinizin güzel olmasından çok, rahat olmasına dikkat etmelisiniz. Sınav yerine yaklaşık bir saat önce sınav yerinizde olacak şekilde planlama yapmalısınız’ dedi.

3.  Adım: Sınav salonunda ne yapmalıyım?

Sınav anında heyecanlanmanın normal olduğunu hatırlatan Ardıç, ‘Size verilen poşetin açılmış olup olmadığına bakmalı, açıksa bu poşeti almamalısınız. Kitapçık sayfalarınızı kontrol etmelisiniz. Form ve kitapçık adınıza özel düzenlenip düzenlenmediğini kontrol etmelisiniz. Artık derin bir nefes alıp sınava başlayabilirsiniz.’dedi.  Süreniz başladıktan sonra paniğe kapılmamak gerektiğini hatırlatan Ardıç şöyle konuştu, ‘Soru kökünü dikkatli okuyup ne sorulduğunu anlamak ilk adım. Çok farklı kitapçık türleri bulunduğundan sorular sizin alıştığınız sırada çıkmayabilir. Hazırlıklı olun. Sınav anında yeni şeyler denemeyin. Zorlandığınız ancak yapmayı düşündüğünüz soruların yanına işaret koyun. Zamanınız kalırsa tekrar dönebilirsiniz. Cevap seçeneklerinizi 2'ye indirmişseniz size en doğru geleni işaretleyin. Cevapları,kaydırma yapmamanız için cevap kâğıdına aktarırken alıştığınız yöntemleri kullanın. Gruplar halinde cevapları aktarmak en çok kullanılan yöntemlerden biri.’

4. Adım, Zamanı nasıl iyi kullanırım?

Sınavın bilgiyi kullanma hızını ölçtüğünü hatırlatan Ardıç, ‘Bildiklerinizi en kısa zamanda çözmek gerekmektedir. Sınav salonundaki saatle zaman zaman durumunuzu kontrol etmek faydalı olacaktır. Eğer bir soru iki hamlede çözemediyseniz, o soruyu bırakıp diğer sorulara geçebilirsiniz. Vaktiniz kalırsa o soruya tekrar dönebilirsiniz. Paragraf sorularında önce soruyu, sonra paragrafı okumak size zaman kazandırır.’ Dedi.

5. Adım, Sınav anında Ne Yapmalıyım?

Sınav anında önemli şeyin moral olduğunu unutmamak gerekiyor. Bunun için daha önce denemelerde elde ettiğiniz stratejilerinizi kullanmanız en uygun metod olacaktır diye konuşan Faruk Ardıç şöyle devam etti, ‘Her öğrencinin kendini daha yeterli hissettiği test vardır. En bildiğiniz testten başlamak size moral kazandıracaktır. Soruları okurken altı çizili veya hiçbiri, yalnızca, ulaşılamaz, çıkarılamaz, değildir gibi koyu tonda yazılmış kelimelere dikkat etmelisiniz. Uzun soruların zor soru olmadığını denemelerde tecrübe ettiğinizi hatırlayın ve emin olmadığınız soruları kontrol etmeyi unutmayın. Sayısal sorularda mutlaka işlem yapın, bu sizin daha zinde olmanızı da sağlayacaktır. Eğer cevabı hemen hatırlayamazsanız telaşlanmayın ve doğru cevaba ulaşmak için yanlış seçenekleri eleyin. Bütün seçenekleri okumadan doğru cevabı işaretlemeyin.’

6. Altın Anahtar: 

Zaman Baskısından Uzaklaşın, Zaman baskısı soruların güçlük derecesini yükselteceği için rahat olmayı deneyin. Daha önce defalarca deneme sınavına girdiğinizi ve benzer soruları cevapladığınızı hatırlayın.

7. Altın Anahtar

Günlük düzeninizi değiştirmeyin, Sınava kısa süre kala kendi çalışma stilinizi değiştirmenin pek bir faydası olmaz. Asla uyku ve beslenme düzeninizi bozmayın. Tamamıyla normal hayatınız neyse o şekilde devam edin.

 
8. Altın Anahtar:

Sınav kaygısından uzaklaşın, Sınav yaklaştıkça doğal olarak kaygıda da artış olur. Bu konuda kendinizi dinleyin. Sizde de kaygı sorun olacak derecede var mı? Varsa çözüm yolları arayın.
 
Sınav sonrası
YGS’nin LYS’ye maksimum %40 etkisi olduğunu hatırlatan Faruk Ardıç, ‘Sınav sonrası gereksiz konuşmalar yapmayın. Bir iki gün kendinize vakit ayırdıktan sonra LYS planlaması yapmalısınız. 


Yorumlar (0) | Yorum Yap
Share on Tumblr