Share on Tumblr
| Yorumları Göster (0)

Sağlık&Güzellik / Ramazanda Kilo Almamak İçin Öneriler >>
0

 

Ramazan ayı geldi. Yemek yeme saatlerinin değişmesi ve hareketin azalması ile birlikte kilo almak da kaçınılmaz hale geliyor elbette. Ama uzmanların önerilerini dinlerseniz ramazan ayını kilo almadan hatta kilo vererek dahi geçirebilirsiniz.

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte oruç tutanların beslenme şekli değişti. Normalde 3 ögün beslenen biri beslenmesini 2 ögüne düşürdü. Burada daha da önemlisi uzun saatler susuz ve aç kalındığı için, et, ekmek ,hamur işleri ve tatlı tüketimi artıyor. Elbette meyve sebze tüketimi azalıyor. Bu yüzden günlük almamız gerekenden fazla kalori alıp, almamız gereken besin değerlerini yediğimiz yiyeceklerden alamıyoruz.  Peki bu duruma bir dur diyebilir miyiz? Ramazan da hem oruç tutup hem de kilo almamak mümkün mü? Cevap:Evet.

Ramazanda yapılan beslenme hatalarından kaçınarak, dogru beslenerek, almamız gereken besin değerlerini iftarda ve sahurda alabiliriz. Peki ramazanda yapılan beslenme hataları neler?

  • Uzun süre aç kalındığı için; bir anda hızlı ve çok yemek yemek.
  • Yeme esnasında su içmek. Sindirimi güçleştiriyor.
  • İftarda ve sahurda yediğimiz yemeklerin ağır olması.

Uzmanlar; iftar ve sahurda az az ama sık sık yemeyi öneriyor. İftarda midenizi çok doldurup, tüm gün yediklerimizi bir öğüne sığdırmamamız gerekiyor. Besin değerleri yüksek olan besinlerin önceliğiniz olması önemli. Orucu hafif yiyeceklerle açmalısınız ya da bir çorbayla da orucunuzu açabilirsiniz. Sahura kadar bol bol su içilmesi gerektiği, hatta ne kadar su içtiğini anlamak için; her saat başı sahura kadar 1,2 bardak su içebilirsiniz. Tatlı ihtiyacında ise; haftada 2 kez sütlü tatlı tüketip geri kalan günlerde tatlı olarak meyve tüketebilirsiniz. İftardan sonra yapılan yürüyüş sindiriminiz için iyi gelecektir.

Uzmanlar mutlaka sahura kalkmamız gerektiğini söylüyorlar.Bu şekilde aç kaldığınız süre azalmakta ve metabolizma daha az yavaşlamakta.

Son olarak; İftariyelikler genelde yüksek yağ içermekte bu yüzden her gün tek seçim yapın.

 


Yorumlar (0) | Yorum Yap
Share on Tumblr