Share on Tumblr
| Yorumları Göster (0)

Yaşam / Ramazan Ayında Nasıl Beslenmeliyiz >>
0

Ramazan ayı kapıda, bunaltıcı sıcakların başladığı şu günlerde ise oruç tutmak oldukça zorlaşıyor.

Özellikle ramazan aynın başlangıcı pazartesi gününden itibaren yediklerimize ve içtiklerimize oldukça dikkat etmemiz gerekiyor. Uzun saatler dinlenmeye çekilen mideyi bir anda yormamak çok önemli. Sıcak havaların etkisiyle yaşanan su kaybı da bu dönemde en büyük problemlerden biri oluyor ve ramazan aylarında özellikle susuzluğun verdiği birçok problemle savaşmak gerekiyor. Baş ağrısı, mide bulantısı, tansiyon düşüklüğü gibi sebepler kişilerin halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabiliyor. Tüm bunların önüne geçebilmek içinde bol bol su ve sıvı tüketmek ayrıca yediklerimize dikkat etmemiz gerekiyor. Yaklaşık 14-15 saat süren açlığın ardından mideye birden yüklenmemek gerekiyor. Oruç açılırken şeker oranı yüksek kuru meyveleri (hurma, kuru kayısı, kuru incir) tercih ederek başlamak doğru tercih olacaktır. Ve tabii ardından su tüketmek.  Ardından ise bir kepçe kadar çorba içip 15-20 dakika kadar dinlenmek faydalı olacaktır. Daha sonra hafif ana yemekler tercih ederek hem mideyi yormamış olacak hem de ramazan aylarında oluşabilecek kilo problemlerinin karşısına geçebileceksin.

                            

Ramazan ayında kişilerin en çok özlemini çektiği şeylerden biri de tatlı. Tatlı tüketimini haftada maksimum 3 kere sütlü tatlılardan yana kullanarak vücudunun şeker ihtiyacını karşılayabilirsin.Diğer günlerde ise tatlı yerine meyve tüketmelisin. Özellikle su oranı yüksek kavun ve karpuzu tercih edebilirsin. Oruç açıldıktan sonra en sık duyulan şikayetlerden biri de uyuklamaktır. İftardan sonra direkt uyursan kilo alma problemiyle karşı karşıya kalabilirsin. Bu uyuklamanın sebebi kan şekerinin birden yükselmesidir. Bunun önüne bol su içerek geçebilirsin. Tabii iftardan sonra yarım saatlik kısa bir yürüyüş yapmayı unutmamalısın. Su tüketimini kontrol altında tutmak ve ciddi su kaybı yaşamamak için uyuyana kadar her saat başı 1-2 bardak su tüketmelisin.

                             

Ramazan ayında en önemli noktalardan biri de sahur. Sahurda da beslenmemize dikkat etmemiz gerekiyor. Hafif şeyler tüketerek sahuru tamamlamak vücut ve metabolizma açısından oldukça önemli. Yağlı gıdalardan özellikle sahurda da uzak durmalıyız. Mesela kahvaltılık, lif oranı yüksek meyveler, süt, yumurta, yoğurt gibi protein açısından zengin ve uzun süre tok kalmanı sağlayacak besinler tüketerek hem mideni yormadan rahat bir gün geçirebilir hem de uzun süre tok kalabilirsin.

Görseller: Shutterstock


Yorumlar (0) | Yorum Yap
Share on Tumblr